Vechtrace 2014 Results
5 km Rowing - time trial
Saturday 4 October '14, 10:00
Scroll
Refresh
By category
Flat
#
Name
Result
Speed
VD-G 2x
1
Frans van der Steen, Jan-Bas van Noord1
VD-G 2x  ·  Aengwirden
18:33.5 (1)
1:51.4 /500m
2
Michiel Oosterhagen, Joost Bronswijk10
VD-G 2x  ·  Aengwirden
19:23.3 (2)
1:56.3 /500m
3
Leo Smit, Atze Oldenburger4
VD-G 2x  ·  Compagnie
21:40.1 (3)
2:10.0 /500m
4
Luc Valeton, Albert Ham5
VD-G 2x  ·  Compagnie
24:28.3 (4)
2:26.8 /500m
VB 2x
1
Fred Winkel, Binne Hovinga6
VB 2x  ·  Compagnie
20:16.3 (1)
2:01.6 /500m
2
Lutein Rademaker, Frans Bosma2
VB 2x  ·  ARC
20:37.3 (2)
2:03.7 /500m
VC 2x
1
Jan Heerschop, Dennis Vermey9
VC 2x  ·  Zwolsche
19:32.5 (1)
1:57.3 /500m
2
Bas van den Boom, Bram Bollaert3
VC 2x  ·  Zwolsche
20:53.4 (2)
2:05.3 /500m
3
Roeland Taams, Alfred Bisschop8
VC 2x  ·  Compagnie
22:22.2 (3)
2:14.2 /500m
VC-D 4*
1
Arjan Bosscha, Hans Boeschoten, Hans Kerkhoven, Tim Wiersma, Bert Veldhuis14
VC-D 4*  ·  Wetterwille
20:05.5 (1)
2:00.5 /500m
2
Ralph Koster, Remy Brenkman, Gerben van der Meulen, Wilfred Areiter, Joke Rommerts13
VC-D 4*  ·  Compagnie
20:17.0 (2)
2:01.7 /500m
3
Ina Hilker, Jorg Ortland, Dirk Ortland, Olaf Meyer, Renate Brauer15
VC-D 4*  ·  TUS Bramsche
21:14.1 (3)
2:07.4 /500m
DVC-D 1x
1
Marjolein Rekers19
DVC-D 1x  ·  Hertog
22:32.5 (1)
2:15.3 /500m
2
Catrien Brinkman, 24
DVC-D 1x  ·  Diep
23:55.9 (2)
2:23.6 /500m
3
Katinka Dumas22
DVC-D 1x  ·  Zwolsche
24:02.1 (3)
2:24.2 /500m
DVA-B 1x
1
Janneke Bosch21
DVA-B 1x  ·  Hunze
21:44.2 (1)
2:10.4 /500m
2
Judikje Scheffer20
DVA-B 1x  ·  Amycus
21:55.2 (2)
2:11.5 /500m
3
Jannemieke ter Horst23
DVA-B 1x  ·  Hoop
22:39.7 (3)
2:16.0 /500m
VC C4*
1
Stefan Zwaferink, Sebastiaan van den Worm, Hans Schoonman, Hans Ottens, Kees-Jan de Louw28
VC C4*  ·  Isala
21:25.7 (1)
2:08.6 /500m
VE C4*
1
Michael Gottlieb, Ralf Bruning, Andrea Backer, Harald Hellmich, Claudia Gottlieb29
VE C4*  ·  TUS Bramsche
22:16.4 (1)
2:13.6 /500m
D 1x
1
Bente Paulis31
D 1x  ·  Salland
21:26.9 (1)
2:08.7 /500m
2
Laura Oosterbroek32
D 1x  ·  Zwolsche
22:44.0 (2)
2:16.4 /500m
J18 1x
1
Jan Willem Hermans35
J18 1x  ·  Salland
21:11.7 (1)
2:07.2 /500m
2
Marijn Reimer36
J18 1x  ·  Salland
21:18.8 (2)
2:07.9 /500m
3
Jake Keating37
J18 1x  ·  Bradford Grammar School
23:41.7 (3)
2:22.2 /500m
4
Matthew Kay38
J18 1x  ·  Bradford Grammar School
24:09.5 (4)
2:25.0 /500m
M18 2x
1
Chantal Spijkers, Yannick Prenger41
M18 2x  ·  Salland
24:19.8 (1)
2:26.0 /500m
M18 4*
1
Jule Gausmann, Johanna Hilker, Marie Eichmann, Jana Gutowski, Sophia Hedemann44
M18 4*  ·  TUS Bramsche
20:05.7 (1)
2:00.6 /500m
J16 1x
1
Tom Robinson48
J16 1x  ·  Bradford Grammar School
21:07.5 (1)
2:06.8 /500m
2
Obbe Tibben50
J16 1x  ·  Diep
21:20.1 (2)
2:08.0 /500m
3
John Burke53
J16 1x  ·  Bradford Grammar School
21:41.2 (3)
2:10.1 /500m
4
Adam Euan52
J16 1x  ·  Bradford Grammar School
22:45.6 (4)
2:16.6 /500m
5
Hjalmar Hansen51
J16 1x  ·  Amycus
24:07.8 (5)
2:24.8 /500m
6
Hugo d'Ailly46
J16 1x  ·  Amycus
25:01.8 (6)
2:30.2 /500m
7
Robert Ashby47
J16 1x  ·  Bradford Grammar School
28:40.0 (7)
2:52.0 /500m
M16 2x
1
Femke Paulis, Nelly van der Veen57
M16 2x  ·  ARC
21:04.5 (1)
2:06.5 /500m
Mix 2x
1
Laura van de Wardt, Thomas van de Wardt60
Mix 2x  ·  Argo
19:46.4 (1)
1:58.6 /500m
2
Dian Ester, Stern Brouwer61
Mix 2x  ·  Salland
21:47.2 (2)
2:10.7 /500m
Mix C4*
1
Johanna Heile, Anna Holtkamper, Jan Steimel, Bjorn Holtze, Mailin Schulz66
Mix C4*  ·  TUS Bramsche
20:57.4 (1)
2:05.7 /500m
2
Jacob Hart, Yvonne Delfsma, Yulia Kitcha, Daniel Wolf, Elly van den Berg65
Mix C4*  ·  BC Nordhorn
22:04.4 (2)
2:12.4 /500m
3
Bertjan de Herder, Martha Vunderink, Froukje Snaaijer, Theo Haverkamp, Marianne Wortelboer68
Mix C4*  ·  Salland
23:12.8 (3)
2:19.3 /500m
VD 1x
1
Sjoerd Brouwer80
VD 1x  ·  ARC
19:33.4 (1)
1:57.3 /500m
2
Michiel Oosterhagen83
VD 1x  ·  Aengwirden
21:44.6 (2)
2:10.5 /500m
3
Robert Stroethoff97
VD 1x  ·  Leythe
22:04.6 (3)
2:12.5 /500m
VE-F 1x
1
Frans van der Steen81
VE-F 1x  ·  Aengwirden
19:59.5 (1)
1:60.0 /500m
2
Jan-Bas van Noord92
VE-F 1x  ·  Diep
20:41.1 (2)
2:04.1 /500m
3
Bert Hoefsloot95
VE-F 1x  ·  Hoop
21:05.9 (3)
2:06.6 /500m
4
Joost Bronswijk104
VE-F 1x  ·  Aengwirden
21:09.9 (4)
2:07.0 /500m
5
Jan Hilvering87
VE-F 1x  ·  Salland
22:01.9 (5)
2:12.2 /500m
6
Michel Kabel88
VE-F 1x  ·  ARC
22:29.2 (6)
2:14.9 /500m
7
Rene Maarleveld91
VE-F 1x  ·  Amycus
22:30.7 (7)
2:15.1 /500m
8
Wolfram Verboom105
VE-F 1x  ·  Salland
22:41.0 (8)
2:16.1 /500m
9
Robin Ellinghaus89
VE-F 1x  ·  BC Nordhorn
22:49.5 (9)
2:17.0 /500m
10
Jaap Dorsman90
VE-F 1x  ·  Zwolsche
23:17.1 (10)
2:19.7 /500m
VC 1x
1
Marcel Woortman103
VC 1x  ·  Hunze
20:35.0 (1)
2:03.5 /500m
2
Pieter Dieleman96
VC 1x  ·  Hunze
20:51.5 (2)
2:05.2 /500m
3
Dennis Vermeij82
VC 1x  ·  Naarden
21:10.2 (3)
2:07.0 /500m
4
Peter Millenaar100
VC 1x  ·  Diep
22:08.2 (4)
2:12.8 /500m
VA-B 1x
1
Daan Middendorp99
VA-B 1x  ·  Hunze
19:57.1 (1)
1:59.7 /500m
2
Jan Jaap Feddema85
VA-B 1x  ·  Hunze
20:37.0 (2)
2:03.7 /500m
3
Guus Kruitwagen101
VA-B 1x  ·  Daventria
21:41.8 (3)
2:10.2 /500m
VG-I 1x
1
Huib de Boer98
VG-I 1x  ·  Daventria
21:54.4 (1)
2:11.4 /500m
2
Piet van Arendonk102
VG-I 1x  ·  Breda
22:29.5 (2)
2:15.0 /500m
3
Jan van Laarhoven86
VG-I 1x  ·  Tubantia
22:40.0 (3)
2:16.0 /500m
4
Henk Smoolenaars93
VG-I 1x  ·  Breda
26:09.9 (4)
2:37.0 /500m
5
Jan Uylenbroek94
VG-I 1x  ·  Rijnland
29:45.3 (5)
2:58.5 /500m
DVA-D 2x
1
Jobke Middelkamp, Esther Bernadette Dijk108
DVA-D 2x  ·  Zwolsche
21:01.3 (1)
2:06.1 /500m
2
Jeannette Ottens, Mariska Mulder109
DVA-D 2x  ·  Zwolsche
21:09.3 (2)
2:06.9 /500m
DVA-C 4*
1
Ingar Seemann, Monika Manios, Ilja Kok, Rinske de Vries, Peter van den Berg115
DVA-C 4*  ·  Amstel
19:33.5 (1)
1:57.4 /500m
2
Marchien Martens, Jannine Sybenga, Christel Mos-Westert, Ingrid Mars, Atze Oldenburger113
DVA-C 4*  ·  Compagnie
20:26.4 (2)
2:02.6 /500m
3
Aletha Huisman, Wilma van Oel, Lauren de Graaf, Regina van den Berg, Anne-Mart Laagland119
DVA-C 4*  ·  Grift
21:43.8 (3)
2:10.4 /500m
4
Esther van der Loos, , Ank Verrips, Nanette van Asselt, Jacqueline Mol, Elly van den Berg114
DVA-C 4*  ·  Salland
21:47.2 (4)
2:10.7 /500m
DVD-E 4*
1
Kitty Groeningen, Astrid van Slobbe, Marie Christine Zuidwijk, Rian Hofma, Linda Groot116
DVD-E 4*  ·  Zwolsche
21:25.5 (1)
2:08.6 /500m
2
Jeanette Oosterveld, Lida Haverkamp, Liesbeth Bouma, Rieneke Weteringe, Gerry de Klerck117
DVD-E 4*  ·  Compagnie
21:45.8 (2)
2:10.6 /500m
3
Liesbeth Hilvering, Joke Zomer, An de Herder, Ineke Geertjes, Ingrid Fagel118
DVD-E 4*  ·  Salland
22:05.3 (3)
2:12.5 /500m
H 1x
1
Leon Boschman123
H 1x  ·  Hunze
20:32.7 (1)
2:03.3 /500m
2
Ruud Pepping122
H 1x  ·  Gyas
20:55.7 (2)
2:05.6 /500m
DA 2x
1
Martine Veldhuis, Marike Veldhuis127
DA 2x  ·  Amycus
19:45.6 (1)
1:58.6 /500m
2
Babet van Laarhoven, Anne Vrouwe126
DA 2x  ·  ARC
22:49.3 (2)
2:16.9 /500m
J18 2x
1
Matthew Kay, George Kay130
J18 2x  ·  Bradford Grammar School
23:03.7 (1)
2:18.4 /500m
M18 1x
1
Marte Naaktgeboren136
M18 1x  ·  Diep
23:58.6 (1)
2:23.9 /500m
2
Myrna Damstra137
M18 1x  ·  Diep
26:02.0 (2)
2:36.2 /500m
J16 2x
1
Hidde Schultze, Jorrit Wubben143
J16 2x  ·  Diep
20:13.1 (1)
2:01.3 /500m
2
Adam Euan, Ben Wood140
J16 2x  ·  Bradford Grammar School
20:27.4 (2)
2:02.7 /500m
3
Tom Robinson, John Burke141
J16 2x  ·  Bradford Grammar School
20:42.7 (3)
2:04.3 /500m
4
Tom Bradley, Nick Keating139
J16 2x  ·  Bradford Grammar School
22:53.5 (4)
2:17.4 /500m
M16 1x
1
Femke Paulis153
M16 1x  ·  Salland
23:24.3 (1)
2:20.4 /500m
2
Chantal Spijkers154
M16 1x  ·  Salland
27:40.1 (2)
2:46.0 /500m
VB 2-
1
Roel Steenbergen, Gerrit Zwiggelaar7
VB 2-  ·  Compagnie
24:16.4 (1)
2:25.6 /500m
VA 4+
1
Bastiaan Stam, Marx-Jan Ritterfeld, Ruben Willems, Daan vd Donk, Bas Starremans27
VA 4+  ·  Phocas
23:22.0 (1)
2:20.2 /500m
J16-18 4*
1
Adam Bradbury, Nathaniel Davey, Adam Smith, Jacob Jolly, Matt Parry133
J16-18 4*  ·  Bradford Grammar School
22:00.5 (1)
2:12.1 /500m
2
Daniel Field, Jonty Casson, Will Robson, Alex Broadbridge-Kirbitson, Lewis Day150
J16-18 4*  ·  Bradford Grammar School
22:16.7 (2)
2:13.7 /500m

DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Share results:
Timing with RaceClocker.com