2022 Round the Island Results
7.3 km Rowing - time trial (3 splits)
Saturday 12 November '22, 09:15
Scroll
Refresh
Intervals
Splits
Hide
By category
Flat
#
Name
› 1300m 
› 3200m 
› 5500m 
› Finish 
Result
Speed
OM8+
1
Jake NesbittA1
OM8+  ·  Adelaide Uni
04:38.8 (1)
06:54.8 (1)
07:49.1 (1)
05:43.5 (1)
25:06.2 (1)
1:43.2 /500m
2
Albert HowardA2
OM8+  ·  St Peter's College 1
04:46.5 (2)
07:17.8 (2)
08:28.9 (2)
06:09.0 (2)
26:42.2 (2)
1:49.7 /500m
3
Nick BlackmanA3
OM8+  ·  Adelaide Uni
04:53.9 (3)
07:20.0 (3)
08:41.6 (3)
06:14.6 (3)
27:10.1 (3)
1:51.7 /500m
4
George WicksA4
OM8+  ·  St Peter's College 2
05:03.9 (4)
07:37.2 (4)
08:52.4 (4)
06:26.0 (4)
27:59.5 (4)
1:55.0 /500m
SB8+
1
Igor ZarubinA6
SB8+  ·  Norwood Morialta High
04:57.0 (2)
07:14.4 (1)
08:29.6 (1)
06:30.1 (2)
27:11.1 (1)
1:51.7 /500m
2
Rio ManningA7
SB8+  ·  Unley High
05:10.3 (5)
07:38.2 (2)
08:41.4 (2)
06:29.4 (1)
27:59.3 (2)
1:55.0 /500m
3
Beacher RossA5
SB8+  ·  Pembroke School
04:53.8 (1)
07:41.9 (3)
08:49.8 (3)
06:34.4 (3)
27:59.9 (3)
1:55.1 /500m
4
James GasparinB2
SB8+  ·  St Peter's College
05:05.5 (3)
07:54.1 (4)
09:01.6 (5)
06:42.3 (4)
28:43.5 (4)
1:58.0 /500m
5
Sam JacksonA8
SB8+  ·  Christian Bros
05:09.2 (4)
07:55.6 (5)
08:53.9 (4)
06:46.5 (5)
28:45.2 (5)
1:58.2 /500m
6
Nathaniel LomasB1
SB8+  ·  Adelaide High
05:34.7 (6)
08:19.5 (6)
09:59.7 (6)
07:15.2 (6)
31:09.1 (6)
2:08.0 /500m
OM4x
1
Callum DeckersB3
OM4x  ·  Torrens
04:52.5 (1)
07:16.1 (1)
08:39.4 (1)
06:31.7 (1)
27:19.7 (1)
1:52.3 /500m
OW8+
1
Cleo WilsonB4
OW8+  ·  Adelaide Uni 1
04:56.3 (1)
07:22.7 (1)
08:36.5 (1)
06:25.6 (1)
27:21.1 (1)
1:52.4 /500m
2
Susi RossB5
OW8+  ·  Adelaide Uni
05:17.2 (2)
07:48.5 (2)
09:07.0 (2)
06:51.6 (2)
29:04.3 (2)
1:59.5 /500m
SG8+
1
Lilly MaerschelB7
SG8+  ·  Wilderness School 1
04:58.8 (1)
07:41.9 (1)
09:01.2 (1)
06:42.5 (1)
28:24.4 (1)
1:56.7 /500m
2
Victoria BinnsB8
SG8+  ·  Seymour College
05:05.8 (2)
07:52.0 (2)
09:22.8 (2)
06:58.1 (2)
29:18.7 (2)
2:00.5 /500m
3
Charlotte NewmanB6
SG8+  ·  Walford Anglican 1
05:18.7 (3)
08:17.3 (3)
09:39.0 (3)
07:10.0 (3)
30:25.0 (3)
2:05.0 /500m
4
Ella McKayC4
SG8+  ·  Seymour College 2
05:24.4 (4)
08:23.3 (4)
09:46.8 (4)
07:26.7 (4)
31:01.2 (4)
2:07.5 /500m
5
Georgia MortonC5
SG8+  ·  Walford Anglican 2
05:37.8 (6)
08:32.7 (5)
10:10.1 (5)
07:29.2 (5)
31:49.8 (5)
2:10.8 /500m
6
Aisha AlkhazrajyC6
SG8+  ·  Wilderness School 2
05:34.5 (5)
08:47.6 (6)
10:28.8 (10)
07:48.0 (9)
32:38.9 (6)
2:14.2 /500m
7
Tamara BatesC1
SG8+  ·  Unley High
05:56.1 (9)
08:59.5 (8)
10:17.2 (6)
07:47.9 (8)
33:00.7 (7)
2:15.7 /500m
8
Pippa HansenC2
SG8+  ·  Norwood Morialta High
05:59.0 (10)
09:06.6 (10)
10:21.5 (7)
07:37.5 (6)
33:04.6 (8)
2:15.9 /500m
9
Lilly GreenC3
SG8+  ·  Adelaide High
05:52.0 (7)
08:55.4 (7)
10:27.9 (9)
07:50.2 (10)
33:05.5 (9)
2:16.0 /500m
10
Taya ArcherC7
SG8+  ·  Seymour College 3
05:55.2 (8)
09:05.1 (9)
10:24.6 (8)
07:46.3 (7)
33:11.2 (10)
2:16.4 /500m
OW4x
1
Imogen GrahamD1
OW4x  ·  Torrens
05:23.5 (1)
08:19.9 (1)
10:06.6 (1)
07:40.4 (1)
31:30.4 (1)
2:09.5 /500m
Joyce JollandsC8
OW4x  ·  Adelaide
Not started 
-
OW4+
1
Mariah MurrayD2
OW4+  ·  Adelaide Uni (INV)
05:48.2 (1)
09:19.6 (1)
10:54.8 (1)
07:57.7 (1)
34:00.3 (1)
2:19.7 /500m
MM8+
1
Justin RossD3
MM8+  ·  Riverside
05:03.9 (1)
07:46.7 (1)
09:01.7 (1)
06:41.7 (1)
28:34.0 (1)
1:57.4 /500m
2
Rick ArmstrongD4
MM8+  ·  Adelaide Uni
05:16.0 (2)
07:59.7 (2)
09:29.8 (2)
07:09.4 (2)
29:54.9 (2)
2:02.9 /500m
3
Anthony PerryD5
MM8+  ·  Riverside
05:35.7 (3)
08:38.0 (3)
10:01.0 (3)
07:25.7 (3)
31:40.4 (3)
2:10.2 /500m
2M4x+
1
Cy O'HanlonE2
2M4x+  ·  Pulteney Grammar
05:36.6 (2)
08:09.2 (1)
09:48.7 (2)
07:33.3 (1)
31:07.8 (1)
2:07.9 /500m
2
Otto JarmanD6
2M4x+  ·  Pulteney Grammar
05:32.4 (1)
08:30.2 (3)
09:41.6 (1)
07:48.5 (2)
31:32.7 (2)
2:09.6 /500m
3
Beacher RossD8
2M4x+  ·  Pembroke School
05:41.6 (3)
08:29.6 (2)
10:27.2 (3)
07:56.0 (3)
32:34.4 (3)
2:13.9 /500m
4
Lachie MillerE1
2M4x+  ·  Pulteney Grammar
06:28.4 (4)
10:32.1 (4)
12:40.1 (4)
08:16.1 (4)
37:56.7 (4)
2:35.9 /500m
Cameron MoffattD7
2M4x+  ·  Port Adelaide
Not started 
-
SB Yr9/10 4x+
1
Charlie MillerE7
SB Yr9/10 4x+  ·  Pembroke School 1
05:08.2 (1)
07:54.7 (2)
09:22.8 (3)
07:08.7 (1)
29:34.4 (1)
2:01.5 /500m
2
Harry MacdonaldF2
SB Yr9/10 4x+  ·  Scotch College ADEL
05:14.0 (3)
07:54.3 (1)
09:18.2 (1)
07:19.5 (2)
29:46.0 (2)
2:02.3 /500m
3
Zach ParishF3
SB Yr9/10 4x+  ·  Adelaide High
05:12.6 (2)
07:56.5 (3)
09:21.1 (2)
07:36.2 (3)
30:06.4 (3)
2:03.7 /500m
4
Hunter InghamF6
SB Yr9/10 4x+  ·  St Peter's College 3
05:29.7 (5)
08:41.2 (6)
10:10.6 (5)
07:39.3 (4)
32:00.8 (4)
2:11.6 /500m
5
Oscar WurmE5
SB Yr9/10 4x+  ·  St Peter's College 1
05:41.8 (8)
08:39.9 (5)
09:56.7 (4)
07:43.5 (6)
32:01.9 (5)
2:11.6 /500m
6
Will CrowhurstE6
SB Yr9/10 4x+  ·  Unley High
05:19.8 (4)
08:36.3 (4)
10:16.3 (6)
07:50.9 (8)
32:03.3 (6)
2:11.7 /500m
7
Alexander MacalisterE8
SB Yr9/10 4x+  ·  Adelaide High
05:37.6 (6)
08:49.2 (7)
10:31.3 (7)
07:39.9 (5)
32:38.0 (7)
2:14.1 /500m
8
Angus KileF1
SB Yr9/10 4x+  ·  Pembroke School 2
05:38.7 (7)
08:49.9 (8)
10:39.5 (8)
07:47.7 (7)
32:55.8 (8)
2:15.3 /500m
9
Christian MornerE3
SB Yr9/10 4x+  ·  Scotch College ADEL
06:07.3 (10)
09:07.1 (9)
11:07.7 (11)
07:52.5 (9)
34:14.6 (9)
2:20.7 /500m
10
Ioannis AthanasiadisF4
SB Yr9/10 4x+  ·  St Peter's College 2
06:02.1 (9)
09:17.9 (10)
10:48.4 (9)
08:13.9 (11)
34:22.3 (10)
2:21.3 /500m
11
Bradley ValentiE4
SB Yr9/10 4x+  ·  Norwood Morialta High
06:08.0 (11)
09:31.1 (11)
11:03.7 (10)
08:11.7 (10)
34:54.5 (11)
2:23.5 /500m
12
Reeve BoehmF7
SB Yr9/10 4x+  ·  Adelaide High
06:09.4 (12)
10:17.9 (12)
12:03.4 (12)
08:50.4 (12)
37:21.1 (12)
2:33.5 /500m
Thomas OsbornF5
SB Yr9/10 4x+  ·  Unley High
Not started 
-
SB4+
1
Henry SawersF8
SB4+  ·  St Peter's College 1
05:31.7 (1)
08:20.7 (1)
09:55.2 (1)
07:32.6 (1)
31:20.2 (1)
2:08.8 /500m
2
Joseph JureidiniG2
SB4+  ·  St Peter's College 2
06:01.5 (2)
09:46.6 (2)
10:59.7 (2)
08:08.4 (2)
34:56.2 (2)
2:23.6 /500m
Rayhan WitfordG1
SB4+  ·  Norwood Morialta High
Not started 
-
MMix8+
1
Patricia MelzerG4
MMix8+  ·  Pembroke Masters
06:31.9 (4)
10:30.9 (4)
12:01.7 (4)
23:59:39.3 (4)
28:43.8 (1)
1:58.1 /500m
2
Shannon Le BlancG3
MMix8+  ·  Adelaide
05:11.7 (1)
08:09.6 (1)
09:34.3 (1)
07:20.3 (1)
30:15.9 (2)
2:04.4 /500m
3
Peter HodsonG5
MMix8+  ·  Phoenix
05:34.4 (2)
08:26.3 (2)
09:52.8 (2)
07:40.2 (2)
31:33.7 (3)
2:09.7 /500m
4
Stephen FraserG6
MMix8+  ·  Pembroke Masters
05:47.6 (3)
09:05.0 (3)
10:27.6 (3)
08:04.9 (3)
33:25.1 (4)
2:17.3 /500m
MW8+
1
Emily ElkhouryG8
MW8+  ·  Torrens
05:03.9 (1)
08:03.3 (1)
09:17.3 (1)
07:03.2 (1)
29:27.7 (1)
2:01.1 /500m
2
Claire SweeneyH1
MW8+  ·  Riverside
05:52.2 (2)
09:25.3 (2)
10:55.6 (2)
08:23.9 (2)
34:37.0 (2)
2:22.3 /500m
Jen McKinnonG7
MW8+  ·  Riverside
In race... 
-
MM4x
1
Rob EllisH2
MM4x  ·  Torrens
05:17.2 (1)
08:36.3 (1)
09:38.7 (1)
07:21.0 (1)
30:53.2 (1)
2:06.9 /500m
Chris Heaton-HarrisH3
MM4x  ·  Torrens
Not started 
-
OM4-
1
Alexander SilzH4
OM4-  ·  Adelaide
05:57.0 (1)
09:51.4 (1)
11:03.5 (1)
08:37.2 (1)
35:29.1 (1)
2:25.8 /500m
MMix4x
1
Henrietta ShepherdH5
MMix4x  ·  Phoenix
05:23.7 (1)
09:31.9 (1)
10:01.8 (1)
07:42.7 (1)
32:40.1 (1)
2:14.3 /500m
MW4x
1
Sarah AllenH6
MW4x  ·  Adelaide Uni
05:34.9 (1)
09:14.1 (1)
10:05.8 (1)
07:38.2 (1)
32:33.0 (1)
2:13.8 /500m
2W4x+
Tiyanna CiccozziH8
2W4x+  ·  Adelaide High
In race... 
-
Emma NeuhausH7
2W4x+  ·  Pulteney Grammar
Not started 
-
SG Yr9/10 4x+
1
Abi YoungI1
SG Yr9/10 4x+  ·  Pembroke School
05:57.7 (1)
10:14.1 (1)
12:51.2 (1)
08:16.7 (1)
37:19.7 (1)
2:33.4 /500m
Matilda PowellI2
SG Yr9/10 4x+  ·  St Peters Girls 1
Not started 
-
Alice RaynerI3
SG Yr9/10 4x+  ·  Seymour College 1
Not started 
-
Thiyasha HerathI4
SG Yr9/10 4x+  ·  Unley High
Not started 
-
Saffron KimberI5
SG Yr9/10 4x+  ·  Norwood Morialta High
Not started 
-
Portia NewtonI6
SG Yr9/10 4x+  ·  Wilderness School 1
Not started 
-
Lexi ColangeloI7
SG Yr9/10 4x+  ·  Loreto Marryatville
Not started 
-
Scarlett BrammyI8
SG Yr9/10 4x+  ·  Walford Anglican 1
Not started 
-
Arunima MenonJ1
SG Yr9/10 4x+  ·  Adelaide High
Not started 
-
Evelyn KingJ2
SG Yr9/10 4x+  ·  Pembroke School
Not started 
-
Annabel KermeenJ3
SG Yr9/10 4x+  ·  Walford Anglican 2
Not started 
-
Kira FogartyJ4
SG Yr9/10 4x+  ·  Seymour College 2
Not started 
-
Lucy BeaumontJ5
SG Yr9/10 4x+  ·  Wilderness School 2
Not started 
-
Matilda GriffithsJ6
SG Yr9/10 4x+  ·  Unley High
Not started 
-
Lilly MichelonJ7
SG Yr9/10 4x+  ·  St Peters Girls 2
Not started 
-
Maggie SiemerJ8
SG Yr9/10 4x+  ·  Seymour College 3
Not started 
-
Isla GoodsonK1
SG Yr9/10 4x+  ·  Wilderness School 3
Not started 
-
Abi JonesK2
SG Yr9/10 4x+  ·  Seymour College 4
Not started 
-
Ella ScholzK3
SG Yr9/10 4x+  ·  Wilderness School 4
Not started 
-
SG4+
Taya ArcherK4
SG4+  ·  Seymour College 1
Not started 
-
Tamra JonesK5
SG4+  ·  Norwood Morialta High
Not started 
-
Eboni BlackburnK6
SG4+  ·  Pembroke School 1
Not started 
-
Maddy AmosK7
SG4+  ·  Unley High
Not started 
-
Celina HoK8
SG4+  ·  Wilderness School
Not started 
-
Taya ArcherL1
SG4+  ·  Seymour College 2
Not started 
-
Lucy TownsendL2
SG4+  ·  Pembroke School 2
Not started 
-

DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Share results:
Timing with RaceClocker.com