Div 1 - Henley Fours & Eights 2019
3000 m Rowing
Time trial
Saturday 16 Feb '19, 10:30
Web site
Share
View
Details
Auto scroll
Grouping
By category
Name
Result
Speed
8+ Band 1
1
st
GOL-DAVIDSON
2
8+ Band 1
·
Goldie BC
9:19.7
0.0
(1)
1:33.3
/500m
2
nd
LDR-STANHOPE
4
8+ Band 1
·
Leander Club
9:32.5
+12.8
(2)
1:35.4
/500m
3
rd
GOL-MITCHELL
8
8+ Band 1
·
Goldie BC
9:33.6
+13.9
(3)
1:35.6
/500m
4
th
ULO-A
3
8+ Band 1
·
Univ of London BC
10:04.6
+44.9
(4)
1:40.8
/500m
5
th
LEA-SKINNER
1
8+ Band 1
·
Lea RC
10:08.3
+48.6
(5)
1:41.4
/500m
6
th
KRC-SNR 1
7
8+ Band 1
·
Kingston RC
10:18.4
+58.7
(6)
1:43.1
/500m
7
th
UWE-HOWLAND
10
8+ Band 1
·
Univ of West of England BC
10:21.9
+1:02.2
(7)
1:43.7
/500m
8
th
UTC - LEASK
6
8+ Band 1
·
Upper Thames RC
10:27.2
+1:07.5
(8)
1:44.5
/500m
9
th
ULO-B
5
8+ Band 1
·
Univ of London BC
10:37.8
+1:18.1
(9)
1:46.3
/500m
10
th
ULO-C
9
8+ Band 1
·
Univ of London BC
10:39.5
+1:19.8
(10)
1:46.6
/500m
8+ Band 2
1
st
KRC-SNR 2
14
8+ Band 2
·
Kingston RC
10:25.4
0.0
(1)
1:44.2
/500m
2
nd
Wadham I
19
8+ Band 2
·
Wadham College BC
10:34.8
+9.4
(2)
1:45.8
/500m
3
rd
UWE-BENNETT
13
8+ Band 2
·
Univ of West of England BC
10:41.3
+15.9
(3)
1:46.9
/500m
4
th
LEA-YAPP
11
8+ Band 2
·
Lea RC
10:43.3
+17.9
(4)
1:47.2
/500m
5
th
AKN-LONSDALE
15
8+ Band 2
·
Auriol Kensington RC
10:45.6
+20.2
(5)
1:47.6
/500m
6
th
UWK-PARR
12
8+ Band 2
·
Univ of Warwick BC
10:47.9
+22.5
(6)
1:48.0
/500m
7
th
MIN-DONNELLY
17
8+ Band 2
·
Minerva Bath RC
10:50.1
+24.7
(7)
1:48.4
/500m
8
th
LMH-WATSON
20
8+ Band 2
·
Lady Margaret Hall BC
11:23.8
+58.4
(8)
1:54.0
/500m
9
th
RDG-McCoriston
16
8+ Band 2
·
Reading RC
11:23.9
+58.5
(9)
1:54.0
/500m
10
th
LYM-LOCK
18
8+ Band 2
·
Lymington Amateur RC
11:28.3
+1:02.9
(10)
1:54.7
/500m
J18.8+
1
st
SHP-BROWN
22
J18.8+
·
Shiplake College BC
10:01.0
0.0
(1)
1:40.2
/500m
2
nd
RBL-J18 8+ (A)
21
J18.8+
·
Reading Blue Coat School BC
10:46.4
+45.4
(2)
1:47.7
/500m
RBL-J18 8+ (B) -scratched
23
J18.8+
·
Reading Blue Coat School BC
DNS
-
8+ Band 3
1
st
SCO-WICKE
30
8+ Band 3
·
St Catherines College (Oxford) BC
10:40.7
0.0
(1)
1:46.8
/500m
2
nd
BRC-WHEELER
24
8+ Band 3
·
Brasenose College BC
10:49.0
+8.3
(2)
1:48.2
/500m
3
rd
COO-MORRIS
29
8+ Band 3
·
Corpus Christi College (Oxford) BC
11:09.7
+29.0
(3)
1:51.6
/500m
4
th
TWK-PIERCE
25
8+ Band 3
·
Twickenham RC
11:23.8
+43.1
(4)
1:54.0
/500m
5
th
Balliol A
34
8+ Band 3
·
Balliol College BC
11:32.2
+51.5
(5)
1:55.4
/500m
6
th
RDG-Pepper
26
8+ Band 3
·
Reading RC
11:50.7
+1:10.0
(6)
1:58.5
/500m
7
th
RAF-WILKINSON-2
27
8+ Band 3
·
Royal Air Force RC
11:53.8
+1:13.1
(7)
1:59.0
/500m
8
th
Linacre M1
33
8+ Band 3
·
Linacre BC
12:03.3
+1:22.6
(8)
2:00.5
/500m
9
th
ITC-WEATHERILL
32
8+ Band 3
·
Itchen Imperial RC
12:07.5
+1:26.8
(9)
2:01.3
/500m
10
th
Wadham II
35
8+ Band 3
·
Wadham College BC
12:18.6
+1:37.9
(10)
2:03.1
/500m
11
th
LOT-HART
31
8+ Band 3
·
London Otters RC
12:25.9
+1:45.2
(11)
2:04.3
/500m
BOU-MOOREHEAD
28
8+ Band 3
·
Bournemouth Univ BC
DNS
-
Mas Hcap C/D/E.8+
1
st
CRB-FREEMAN-PASK (C.)
37
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Crabtree BC
10:28.4
0.0
(1)
1:44.7
/500m
2
nd
UTC C8 (C.)
36
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Upper Thames RC
10:57.9
+29.5
(2)
1:49.7
/500m
3
rd
UTC D8 (D.)
38
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Upper Thames RC
10:59.5
+31.1
(3)
1:49.9
/500m
4
th
UTC-SUTHERLAND (E.)
41
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Upper Thames RC
11:22.7
+54.3
(4)
1:53.8
/500m
5
th
MIN-TOWNSEND (D.)
40
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Minerva Bath RC
11:53.6
+1:25.2
(5)
1:58.9
/500m
6
th
MAR-KENT (D.)
39
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Marlow RC
12:08.1
+1:39.7
(6)
2:01.3
/500m
7
th
BEW-PARKER (E.)
42
Mas Hcap C/D/E.8+
·
Bewdley RC
12:20.3
+1:51.9
(7)
2:03.4
/500m
J15.8+
1
st
DUL- J15 8+ A
44
J15.8+
·
Dulwich College BC
12:01.4
0.0
(1)
2:00.2
/500m
2
nd
J15 8+ (A)
43
J15.8+
·
Reading Blue Coat School BC
12:33.4
+32.0
(2)
2:05.6
/500m
3
rd
DUL- J15 8+ B
46
J15.8+
·
Dulwich College BC
13:29.4
+1:28.0
(3)
2:14.9
/500m
SHP-WALLER -scratched
45
J15.8+
·
Shiplake College BC
DNS
-
W.J16.8+
1
st
HEN 1
48
W.J16.8+
·
Henley RC
11:43.6
0.0
(1)
1:57.3
/500m
2
nd
HED-STEEL
47
W.J16.8+
·
Headington School Oxford BC
11:46.7
+3.1
(2)
1:57.8
/500m
3
rd
HED-TAIT
49
W.J16.8+
·
Headington School Oxford BC
12:32.6
+49.0
(3)
2:05.4
/500m
W.4- Band 1
1
st
HEN 4
53
W.4- Band 1
·
Henley RC
12:24.9
0.0
(1)
2:04.1
/500m
2
nd
ULO-BOWDEN
50
W.4- Band 1
·
Univ of London BC
12:31.9
+7.0
(2)
2:05.3
/500m
3
rd
HEN 3
55
W.4- Band 1
·
Henley RC
12:41.2
+16.3
(3)
2:06.9
/500m
4
th
AKN-GRIFFIN-2
54
W.4- Band 1
·
Auriol Kensington RC
12:51.7
+26.8
(4)
2:08.6
/500m
LDR-CAESAR
51
W.4- Band 1
·
Leander Club
DNS
-
ULO-DYKE -scratched
52
W.4- Band 1
·
Univ of London BC
DNS
-
W.4- Band 2
1
st
KRC-HALLE
58
W.4- Band 2
·
Kingston RC
12:44.1
0.0
(1)
2:07.3
/500m
2
nd
WRC-ASHTON
56
W.4- Band 2
·
Wallingford RC
12:57.3
+13.2
(2)
2:09.6
/500m
3
rd
MAV-PARSLER
57
W.4- Band 2
·
Maidstone Invicta RC
13:23.6
+39.5
(3)
2:13.9
/500m
4
th
AVN-LEWIS (C.)
60
W.4- Band 2
·
Avon County RC
13:35.5
+51.4
(4)
2:15.9
/500m
5
th
TWK-WOODS
61
W.4- Band 2
·
Twickenham RC
13:48.8
+1:04.7
(5)
2:18.1
/500m
6
th
WRC-WELLS
59
W.4- Band 2
·
Wallingford RC
14:27.6
+1:43.5
(6)
2:24.6
/500m
J16.4+
1
st
RBL-J16 4+ (A)
62
J16.4+
·
Reading Blue Coat School BC
11:50.1
0.0
(1)
1:58.4
/500m
2
nd
KRC-J16 4+
66
J16.4+
·
Kingston RC
12:29.2
+39.1
(2)
2:04.9
/500m
3
rd
Colts 'A'
63
J16.4+
·
Dulwich College BC
12:34.6
+44.5
(3)
2:05.8
/500m
4
th
J16 'B'
65
J16.4+
·
Dulwich College BC
13:10.8
+1:20.7
(4)
2:11.8
/500m
5
th
SHS-HORRIX
67
J16.4+
·
Shanklin Sandown RC
13:29.7
+1:39.6
(5)
2:15.0
/500m
W.4+ Band 1
1
st
ULO-POWELL
68
W.4+ Band 1
·
Univ of London BC
12:21.2
0.0
(1)
2:03.5
/500m
2
nd
MAV-O'BRIEN-2
70
W.4+ Band 1
·
Maidstone Invicta RC
13:04.5
+43.3
(2)
2:10.8
/500m
3
rd
MAR-NAYLOR
69
W.4+ Band 1
·
Marlow RC
13:08.5
+47.3
(3)
2:11.4
/500m
4
th
KRC-W4+
72
W.4+ Band 1
·
Kingston RC
14:01.9
+1:40.7
(4)
2:20.3
/500m
5
th
UWE-DAVIES
71
W.4+ Band 1
·
Univ of West of England BC
14:04.9
+1:43.7
(5)
2:20.8
/500m
MIN-HEILBERG -scratched
73
W.4+ Band 1
·
Minerva Bath RC
DNS
-
W.J18.4+
1
st
HEN 2
76
W.J18.4+
·
Henley RC
12:25.6
0.0
(1)
2:04.3
/500m
2
nd
KRC-QUIN
74
W.J18.4+
·
Kingston RC
12:30.8
+5.2
(2)
2:05.1
/500m
3
rd
HED-GOTHARD
75
W.J18.4+
·
Headington School Oxford BC
12:41.2
+15.6
(3)
2:06.9
/500m
4
th
HED-MILNE
77
W.J18.4+
·
Headington School Oxford BC
12:49.9
+24.3
(4)
2:08.3
/500m
5
th
SHS-ATKIN
80
W.J18.4+
·
Shanklin Sandown RC
14:10.6
+1:45.0
(5)
2:21.8
/500m
6
th
ITC-HANCE
81
W.J18.4+
·
Itchen Imperial RC
14:33.5
+2:07.9
(6)
2:25.6
/500m
7
th
LLA-PONTIN
78
W.J18.4+
·
Llandaff RC
16:01.1
+3:35.5
(7)
2:40.2
/500m
HED-KENNEDY -scratched
79
W.J18.4+
·
Headington School Oxford BC
DNS
-
W.4+ Band 2
1
st
RDG-DIXON
84
W.4+ Band 2
·
Reading RC
13:28.3
0.0
(1)
2:14.7
/500m
2
nd
UWK-ROBERTSON
85
W.4+ Band 2
·
Univ of Warwick BC
14:04.1
+35.8
(2)
2:20.7
/500m
3
rd
AKN-DZENG
83
W.4+ Band 2
·
Auriol Kensington RC
14:12.5
+44.2
(3)
2:22.1
/500m
4
th
MAV-NAYLOR
86
W.4+ Band 2
·
Maidstone Invicta RC
14:39.5
+1:11.2
(4)
2:26.6
/500m
5
th
TWK-OBENSHAIN
87
W.4+ Band 2
·
Twickenham RC
14:50.2
+1:21.9
(5)
2:28.4
/500m
6
th
RDG-BOWER
82
W.4+ Band 2
·
Reading RC
14:55.3
+1:27.0
(6)
2:29.2
/500m
W.4+ Band 3
1
st
SCO-LECKIE
89
W.4+ Band 3
·
St Catherines College (Oxford) BC
13:36.3
0.0
(1)
2:16.1
/500m
2
nd
COO-WEBB
88
W.4+ Band 3
·
Corpus Christi College (Oxford) BC
13:46.7
+10.4
(2)
2:17.8
/500m
3
rd
SOA-DAVIES(WS4+)
90
W.4+ Band 3
·
Southampton Amateur RC
14:13.5
+37.2
(3)
2:22.3
/500m
4
th
Linacre W1
91
W.4+ Band 3
·
Linacre BC
14:54.0
+1:17.7
(4)
2:29.0
/500m
5
th
RYS-WRIGHT
93
W.4+ Band 3
·
Ryde School BC
16:23.3
+2:47.0
(5)
2:43.9
/500m
6
th
SOA-DAVIES(WS4+B)
92
W.4+ Band 3
·
Southampton Amateur RC
16:57.7
+3:21.4
(6)
2:49.6
/500m
W.J15.4+
1
st
HEN-O'DONOHUE
95
W.J15.4+
·
Henley RC
13:07.6
0.0
(1)
2:11.3
/500m
2
nd
WHS-WEIR
94
W.J15.4+
·
Wimbledon High School BC
13:53.9
+46.3
(2)
2:19.0
/500m
3
rd
HEN-SCHOENMAKERS
97
W.J15.4+
·
Henley RC
14:37.9
+1:30.3
(3)
2:26.3
/500m
4
th
LLA-DIAZ-PRICE
96
W.J15.4+
·
Llandaff RC
15:17.1
+2:09.5
(4)
2:32.9
/500m
J14.4x+
1
st
HEN-SWINBURNE-JOHNSON
100
J14.4x+
·
Henley RC
13:21.5
0.0
(1)
2:13.6
/500m
2
nd
LLA-SCHLOTTMANN
101
J14.4x+
·
Llandaff RC
14:54.0
+1:32.5
(2)
2:29.0
/500m
3
rd
HEN-SLEEP
103
J14.4x+
·
Henley RC
15:11.7
+1:50.2
(3)
2:32.0
/500m
4
th
DUL-POPOFF
104
J14.4x+
·
Dulwich College BC
15:34.4
+2:12.9
(4)
2:35.7
/500m
5
th
ITC-TAYLOR
99
J14.4x+
·
Itchen Imperial RC
15:36.6
+2:15.1
(5)
2:36.1
/500m
6
th
DUL-HITCHING
102
J14.4x+
·
Dulwich College BC
16:03.4
+2:41.9
(6)
2:40.6
/500m
Time only
1
st
RBL-J16 4+ (B)
64
Time only
·
Reading Blue Coat School BC
12:58.3
0.0
(1)
2:09.7
/500m
HED-CHAN (to in Div2)
98
Time only
·
Headington School Oxford BC
DNS
-
Unknown
Time only
·
DNS
-
z-placeholder
timing placeholder
910.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
920.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
930.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
940.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
950.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
960.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
970.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
980.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
990.5
z-placeholder
·
DNS
-
timing placeholder
9100.5
z-placeholder
·
DNS
-
DNS = Did not Start, DNF = Did not Finish, DQ = Disqualified
Timing with
RaceClocker.com
Link to
start list
or share the QR code
Close
Close