Drammen River Cup Regatta 2021 Results
2000 m Rowing - Time Trial
Saturday 21 August '21, 09:30
Scroll
Refresh
by Category
Flat
#
Name
Result 
Result Handicap
Speed
DS 1x
1
Thea Helseth2
DS 1x  ·  Aalesunds Roklub
07:07.7 (1)
07:07.7  (1) 1.000
16.83 km/h
2
Jenny Marie Rørvik5
DS 1x  ·  Aalesunds Roklub
07:10.0 (2)
07:10.0  (2) 1.000
16.74 km/h
3
Siri Eva Kristiansen1
DS 1x  ·  Drammen Roklubb
07:10.3 (3)
07:10.3  (3) 1.000
16.73 km/h
4
Maia Emilie Lund3
DS 1x  ·  Bergens Roklub
07:12.7 (4)
07:12.7  (4) 1.000
16.64 km/h
5
Oda Madland Aagesen6
DS 1x  ·  Kristiansand
07:26.6 (5)
07:26.6  (5) 1.000
16.12 km/h
6
Inger Kavli7
DS 1x  ·  Christiania Roklub
07:27.4 (6)
07:27.4  (6) 1.000
16.09 km/h
7
Amanda Helseth4
DS 1x  ·  Aalesunds Roklub
07:28.2 (7)
07:28.2  (7) 1.000
16.06 km/h
HS 1x
1
Erling Holst Øyasæter15
HS 1x  ·  Os
06:32.2 (1)
06:32.2  (1) 1.000
18.36 km/h
2
Oscar Helvig10
HS 1x  ·  NSR
06:37.7 (2)
06:37.7  (2) 1.000
18.10 km/h
3
Petter Tufte14
HS 1x  ·  NSR
06:40.2 (3)
06:40.2  (3) 1.000
17.99 km/h
4
Jens Holm16
HS 1x  ·  Sarpsborg
06:42.1 (4)
06:42.1  (4) 1.000
17.91 km/h
5
Fredrik Reite20
HS 1x  ·  Aalesund Roklub
06:47.3 (5)
06:47.3  (5) 1.000
17.68 km/h
6
Andreas Erichsen Berge13
HS 1x  ·  Bærum
06:48.4 (6)
06:48.4  (6) 1.000
17.63 km/h
7
Oskar Sødal11
HS 1x  ·  Kristiansand
06:51.4 (7)
06:51.4  (7) 1.000
17.50 km/h
8
Erik Vaktskjold19
HS 1x  ·  Os
06:51.9 (8)
06:51.9  (8) 1.000
17.48 km/h
Audun Grepperud12
HS 1x  ·  Ormsund
Not started 
 1.000
-
Adrian Lindgren17
HS 1x  ·  Tønsberg
Not started 
 1.000
-
Lars Martin Benske18
HS 1x  ·  Fredrikstad Roklubb
Not started 
 1.000
-
DJA 1x
1
Fabia Emblem29
DJA 1x  ·  NSR
07:34.6 (1)
07:34.6  (1) 1.000
15.84 km/h
2
Thea Njaastad26
DJA 1x  ·  Drammen Roklubb
07:48.1 (2)
07:48.1  (2) 1.000
15.38 km/h
3
Emma Tomlinson25
DJA 1x  ·  Drammen Roklubb
08:09.8 (3)
08:09.8  (3) 1.000
14.70 km/h
4
Marte B. Berg27
DJA 1x  ·  Moss roklubb
08:19.4 (4)
08:19.4  (4) 1.000
14.42 km/h
Ayesha Eriksrud28
DJA 1x  ·  NSR
Not started 
 1.000
-
HJA 1x
1
Ulrik Pharo Lohne30
HJA 1x  ·  Drammen Roklubb
06:45.2 (1)
06:45.2  (1) 1.000
17.77 km/h
2
Sebastian Mejer Rasmussen32
HJA 1x  ·  Drammen Roklubb
06:56.8 (2)
06:56.8  (2) 1.000
17.27 km/h
3
Marius Thime31
HJA 1x  ·  Sarpsborg
06:57.4 (3)
06:57.4  (3) 1.000
17.25 km/h
4
Erik Hein41
HJA 1x  ·  Moss roklubb
07:09.9 (4)
07:09.9  (4) 1.000
16.75 km/h
5
Marcus Stundal de Vos34
HJA 1x  ·  Bærum
07:19.3 (5)
07:19.3  (5) 1.000
16.39 km/h
6
Emil Johansen40
HJA 1x  ·  Tønsberg
07:20.8 (6)
07:20.8  (6) 1.000
16.33 km/h
7
Oliver Nilsen35
HJA 1x  ·  Bærum
07:23.5 (7)
07:23.5  (7) 1.000
16.23 km/h
8
Johan Sebastian Remmen39
HJA 1x  ·  Drammen Roklubb
07:36.2 (8)
07:36.2  (8) 1.000
15.78 km/h
9
Haakon Bergene Seres38
HJA 1x  ·  Bærum
07:37.6 (9)
07:37.6  (9) 1.000
15.73 km/h
10
Martin Havn44
HJA 1x  ·  Tønsberg
07:48.8 (10)
07:48.8  (10) 1.000
15.36 km/h
11
Tobias Solvang36
HJA 1x  ·  Tønsberg
07:53.3 (11)
07:53.3  (11) 1.000
15.21 km/h
12
Felix Spydevold37
HJA 1x  ·  NSR
08:03.6 (12)
08:03.6  (12) 1.000
14.89 km/h
13
Peter Anker Hassel42
HJA 1x  ·  Drammen Roklubb
08:04.1 (13)
08:04.1  (13) 1.000
14.87 km/h
14
Sigurd Brevold43
HJA 1x  ·  Moss roklubb
10:46.3 (14)
10:46.3  (14) 1.000
11.14 km/h
Hampus Westerberg-Heltne33
HJA 1x  ·  Drammen Roklubb
Not started 
 1.000
-
DJB 2x
1
Maria Stendal Kupang52
DJB 2x  ·  Drammen Roklubb
07:27.0 (1)
07:27.0  (1) 1.000
16.11 km/h
2
Fay Lange50
DJB 2x  ·  Bærum
07:27.6 (2)
07:27.6  (2) 1.000
16.09 km/h
3
Emma Kveil53
DJB 2x  ·  Tønsberg
07:41.8 (3)
07:41.8  (3) 1.000
15.59 km/h
4
Elena Bergene seres51
DJB 2x  ·  Bærum
07:49.8 (4)
07:49.8  (4) 1.000
15.33 km/h
HJB 2x
1
Ask Bergmann60
HJB 2x  ·  Bærum
06:45.2 (1)
06:45.2  (1) 1.000
17.77 km/h
2
Ferdinand Tenden62
HJB 2x  ·  Bærum
06:52.5 (2)
06:52.5  (2) 1.000
17.45 km/h
3
Christian August Riis61
HJB 2x  ·  Bærum
06:52.9 (3)
06:52.9  (3) 1.000
17.44 km/h
4
Euan Sweeney73
HJB 2x  ·  Sandefjord
06:57.6 (4)
06:57.6  (4) 1.000
17.24 km/h
5
Linus Westerberg-Heltne66
HJB 2x  ·  Drammen Roklubb
07:13.1 (5)
07:13.1  (5) 1.000
16.62 km/h
6
Ander Magnus Juuhl Langseth70
HJB 2x  ·  NSR
07:16.7 (6)
07:16.7  (6) 1.000
16.49 km/h
7
Henrik Galtung71
HJB 2x  ·  NSR
07:21.1 (7)
07:21.1  (7) 1.000
16.32 km/h
8
Brage Rognli63
HJB 2x  ·  Bærum
07:23.4 (8)
07:23.4  (8) 1.000
16.24 km/h
9
Aleksander Ekholt 68
HJB 2x  ·  NSR
07:28.6 (9)
07:28.6  (9) 1.000
16.05 km/h
10
Benjamin Jensrud65
HJB 2x  ·  Drammen Roklubb
07:41.5 (10)
07:41.5  (10) 1.000
15.60 km/h
11
Gabriel Høie Blom69
HJB 2x  ·  NSR
07:51.7 (11)
07:51.7  (11) 1.000
15.26 km/h
12
Michael Aasgaard-Khoury64
HJB 2x  ·  Bærum
08:00.1 (12)
08:00.1  (12) 1.000
15.00 km/h
13
Michael Duggan67
HJB 2x  ·  Moss roklubb
08:03.2 (13)
08:03.2  (13) 1.000
14.90 km/h
14
Mathis Grimstad72
HJB 2x  ·  NSR
08:09.9 (14)
08:09.9  (14) 1.000
14.70 km/h
DS 4x/4-
1
Emilie Helvig81
DS 4x/4-  ·  NSR
06:53.0 (1)
06:53.0  (1) 1.000
17.43 km/h
2
Helga Marie Løvenskiold Kveseth80
DS 4x/4-  ·  Christiania Roklub
06:54.3 (2)
06:54.3  (2) 1.000
17.38 km/h
Anna Een Sture82
DS 4x/4-  ·  NSR
Not started 
 1.000
-
HS 4x/4-
1
Gard Smoge88
HS 4x/4-  ·  NSR
06:00.0 (1)
06:00.0  (1) 1.000
20.00 km/h
2
Matti Saborowsky86
HS 4x/4-  ·  NSR
06:02.3 (2)
06:02.3  (2) 1.000
19.87 km/h
3
Andreas Sørskaar85
HS 4x/4-  ·  Christiania Roklub
06:11.6 (3)
06:11.6  (3) 1.000
19.38 km/h
4
Truls Oscar Hansen87
HS 4x/4-  ·  NSR
06:11.9 (4)
06:11.9  (4) 1.000
19.36 km/h
5
Markus Christensen89
HS 4x/4-  ·  NSR
06:29.4 (5)
06:29.4  (5) 1.000
18.49 km/h
Mix 4x/4-
1
Marika Erlandsen98
Mix 4x/4-  ·  Moss roklubb
06:42.9 (1)
07:52.6  (2) 1.173
17.87 km/h
2
Caspar Wohlfahrt99
Mix 4x/4-  ·  NSR
07:12.7 (2)
08:52.2  (5) 1.230
16.64 km/h
3
Jon Helgeland97
Mix 4x/4-  ·  Christiania Roklub
07:23.3 (3)
08:46.2  (4) 1.187
16.24 km/h
4
Anja Stensholt96
Mix 4x/4-  ·  Tønsberg
07:31.6 (4)
08:14.0  (3) 1.096
15.94 km/h
5
Anita Brox95
Mix 4x/4-  ·  Christiania Roklub
07:40.8 (5)
07:40.8  (1) 1.000
15.63 km/h

DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Share results:
Timing with RaceClocker.com